KRAJ PLNÝ PRÍLEŽITOSTÍ

10 m SKI ČERTOVICA/
Ski In – Ski Out
300 m Bežkárske trate Čertovica
200 m Cesta hrdinov SNP Turistická magistrála
15 km Mýto Ski & Bike Park
25 km Srdiečko Chopok Juh
19 km Prírodné kúpalisko Krpáčovo
  • Všetko
  • Turistika
  • Lyžovanie
  • Bežkovanie
  • Cyklistika
  • Výlety

IDEÁLNE MIESTO NA LYŽOVANIE A ZIMNÉ TÚRY

Poloha sedla Čertovica priamo na hrebeni jedného z našich najvyšších pohorí ho predurčuje na stredisko s najbohatšou nádielkou snehu. Okolie ponúka hneď niekoľko lyžiarskych stredísk.
Pre tých, ktorí hľadajú skutočne vysokohorskú lyžovačku, je ľahko dostupné stredisko Jasná, Chopok Juh, vzdialené od chaty 25 km. Svoje čaro má aj zimná turistika so snežnicami či so skialpinistickými lyžami. Obľúbenými cieľmi v okolí sú Čertova svadba (1 463 m n. m.), Lajštroch (1 602 m n. m.), Beňuška (1 542 m n. m.) alebo vrch Končisté (1 474 m n. m.). Rovnako sa stali mimoriadne obľúbenými bežecké trate v okolí s krásnymi výhľadmi. Až 15 km upravovaných bežeckých tratí je vám k dispozícii počas celej sezóny.

IDEÁLNE MIESTO NA LYŽOVANIE A ZIMNÉ TÚRY

SKI RESORT ČERTOVICA

Priamo pod chatou sa rozprestierajú svahy strediska Ski Čertovica, ktoré ponúka svahy v nadmorskej výške 900 – 1 145 metrov na severných svahoch Čertovej svadby. Nájdete tu 12 km zjazdoviek, 5 lyžiarskych vlekov a množstvo svahov. Svah si tu nájdu začiatočníci, ale aj tí, čo hľadajú náročnejší aj freeridový terén. Lyžuje sa tu od polovice decembra do polovice apríla. Trate sa upravujú a v prípade potreby
zasnežujú. Kapacita vlekov je až 3 000 lyžiarov za hodinu. Na Čertovici si užijú aj snoubordisti či skialpinisti. Skialpovú výbavu si môžete požičať v požičovni strediska.

www.skicertovica.sk

SKI RESORT ČERTOVICA

STIV SKI ČERTOVICA

Asi 200 metrov od chaty sa nachádza druhé menšie stredisko STIV Čertovica. Je určené menej náročným, ale aj náročnejším lyžiarom. Ponúka dva vleky a asi 1 km upravovaných zjazdoviek spolu s freeridovou zónou. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške v rozmedzí 1 238 – 1 381 metrov, a tak sa nemôže sťažovať na nedostatok snehu. A ak by bolo snehu náhodou o čosi menej, k dispozícii je systém umelého zasnežovania, ktorý sa postará o snehovú pokrývku počas celej zimy.

STIV SKI ČERTOVICA

SKI CENTRUM BAČOVA ROVEŇ

Tretím dostupným strediskom v blízkosti chaty je Ski centrum Bačova Roveň vo výške 1 000 – 1 360 m n. m, ktoré sa nachádza na kopci nad dedinkou Vyšná Boca, vzdialenej od chaty len 3 km. Nájdete tu 3 vleky a 3 km zjazdoviek pre všetky kategórie lyžiarov. Okrem iného Bačova Roveň ponúka aj večerné lyžovanie pri umelom osvetlení. Stredisko má svoju lyžiarsku školu aj požičovňu.

www.bacovaroven.sk
 

SKI CENTRUM BAČOVA ROVEŇ

BEŽKÁRSKE TRATE ČERTOVICA

Sedlo Čertovica v Nízkych Tatrách ponúka ideálne podmienky pre bežkovanie. Priemerná nadmorská výška viac ako 1000 m n.m. je garanciou prírodného snehu minimálne počas dvoch mesiacov v roku. Vďaka unikátnej polohe poskytnú trate okrem športového zážitku a oddychu v prírode aj výhľady na Horehronie, Vysoké a Nízke Tatry. O prevádzku a úpravu tratí sa na Čertovici stará občianske združenie Horské spoločenstvo, ktoré iniciovalo aj projekt Bežkárske trate Čertovica. V tesnej blízkosti hlavného parkoviska, 

www.facebook.com/bezkarsketratecertovica 

 

BEŽKÁRSKE TRATE ČERTOVICA

Trasa 1 na výhliadku okolo Líšky

 Vzdialenosť v km: 6 (jednosmerne)
 Výškové metre: 247 
 Technika: Klasický štýl + korčuliarsky štýl 
 Náročnosť: Stredná 
 Štart trasy: Čertovica 

Trasa 1 na výhliadku okolo Líšky

Trasa 2 okolo Čučoriedkovej

 Vzdialenosť v km: 21 (v jednom smere)
 Výškové metre: 935 
 Technika: Klasický štýl + korčuliarsky štýl 
 Náročnosť: Ťažká 
 Štart trasy: Čertovica 

Trasa 2 okolo Čučoriedkovej

Trasa 3 z Jarabej na Čertovicu

 Vzdialenosť v km: 8 
 Výškové metre: 530 
 Technika: Klasický štýl + korčuliarsky štýl 
 Náročnosť: Stredná 
 Štart trasy: Jarabá 

Trasa 3 z Jarabej na Čertovicu

Trasa 4 z Čertovice na Pohanské

 Vzdialenosť v km: 17 (jedmosmerne)
 Výškové metre: 450 
 Technika: Klasický štýl + korčuliarsky štýl 
 Náročnosť: Ťažká 
 Štart trasy: Čertovica 

Trasa 4 z Čertovice na Pohanské

JEDINEČNÁ ZÁKLADŇA NA TÚRY V NÍZKYCH TATRÁCH

Nízke Tatry poskytujú množstvo variantov na potulky prírodou. Množstvo turistických chodníkov a predovšetkým hrebeň Nízkych Tatier ponúkajú turistom kratšie aj dlhšie výlety po okolitých kopcoch. Priamo po hrebeni pohoria sa môžete dostať smerom na východ na Kráľovu hoľu a výlet na Ďumbier je neopakovateľným zážitkom s prekrásnymi výhľadmi na celý Liptov, Horehronie a Vysoké Tatry.

Čítaj dobré rady ...

JEDINEČNÁ ZÁKLADŇA NA TÚRY V NÍZKYCH TATRÁCH

PO CESTE HRDINOV SNP AŽ NA ĎUMBIER

Túra na Ďumbier patrí medzi najkrajšie túry na Slovensku. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi, no vtedy je potrebné pripraviť sa na celodenný výlet. Prekonať treba približne 1 000 výškových metrov. Na spestrenie a prípadné uľahčenie túry sa ponúka využitie lanoviek alebo si môžete urobiť prestávku na obľúbenej horskej Chate M. R. Štefánika či na Kamennej chate pod Chopkom.
Čítaj viac...

Trasa: Čertovica – Kumštové sedlo – Králička – Chata M. R. Štefánika – Ďumbier – Chata M. R. Štefánika – 
Králička – Starobocianska dolina – Vyšná Boca
Dĺžka trasy: 25 km
Celkový čas: 8 hodín
Prevýšenie: okolo 1 000 m n. m.
Náročnosť: stredne náročná celodenná vysokohorská túra

PO CESTE HRDINOV SNP AŽ NA ĎUMBIER

ĽAHKÝ VÝŠĽAP NA BEŇUŠKU

Výstup na horu Beňuška je nenáročný a ľahko dostupný. Veľká časť trasy vedie kosodrevinou, no na konci je vám odmenou výhľad na okolité kopce, pretože samotný vrchol Beňušky je holý. Od Chaty pod sedlom Čertovica vás na vrchol navedie zelená značka. Stúpanie je mierne a pomerne pravidelné až do sedla pod Lenivou. Kúsok od sedla široká cesta odbočuje. Túra pokračuje po horskom chodníku zo sedla na malý kopec, z ktorého zostúpite do druhého sedla. Odtiaľ pokračuje prudší výstup až na vrchol Beňušky. Trasa je nenáročná, ideálna pre deti aj pre psy.

Trasa: Sedlo Čertovica – sedlo pod Lenivou – Beňuška
Celkový čas: 2 hodiny 15 min.
Prevýšenie: okolo 300 m n. m.
Náročnosť: V lete nenáročný výlet – z väčšej časti cyklotrasa.
V zime ideálne na bežky, snežnice alebo skialpinistické lyže.

ĽAHKÝ VÝŠĽAP NA BEŇUŠKU

Z ČERTOVICE CEZ BEŇUŠKU
DO BRAVÄCOVA

Trasa vedie z Chaty pod sedlom Čertovica popod Čertovu svadbu cez sedlo za Lenivou a ľahko dostupný kopec Beňuška. Už cestou na Beňušku sa otvárajú výhľady na časť Horehronia a hrebene Nízkych Tatier. Po prechode sedlom Lenivá vás čaká pekný lesný úsek, ktorým sa dostanete až na vrchol kopca Beňuška. Vrchol je rozľahlý a skoro celý porastený čučoriedím. Cesta pokračuje pod vrcholom južnou stranou naprieč krásnou horskou lúkou Kečka.
Čítaj viac ...

Trasa: Sedlo Čertovica – Lenivá – Beňuška – Kečka – útulňa Líška – Bukovinka
– horáreň Hlboká – Braväcovo
Dĺžka trasy: 11 km
Celkový čas: 2 hodiny
Prevýšenie: stúpanie: 432 m, klesanie: 1 068 m
Náročnosť: Nie veľmi náročná, príjemná túra po horských cestách a chodníkoch.
 

Z ČERTOVICE CEZ BEŇUŠKU
DO BRAVÄCOVA

ROZHĽADŇA NA KRAJČOVOM VRCHU

Rozhľadňu nájdete po nenáročnom, približne polhodinovom výstupe od hlavnej cesty v dedinke Nižná Boca. Trasa je dobre značená. Nižná Boca je od Chaty pod sedlom Čertovica vzdialená približne 6 km a dá sa do nej dostať pohodlne autom alebo zostúpiť po spevnenej ceste priamo z chaty cez dedinku Vyšná Boca. Cesta pešo trvá približne 1 hod. 20 min. Rozhľadňa stojí spolu s horskou chatou na Krajčovom vrchu nad obcou Nižná Boca vo výške 1 000 m n. m.  Slúži ako pozorovateľňa na rýchlu identifikáciu požiarov v okolí. Výška 14,5 metra a jej jedinečná poloha ponúkajú krásny výhľad na celú obec Nižná Boca a Bockú dolinu. Pri peknom počasí ponúka aj pohľad na Kriváň.
www.niznaboca.sk/turizmus/aktivity/rozhladna-na-krajcovom-vrchu/

ROZHĽADŇA NA KRAJČOVOM VRCHU

NEPOZNANÉ ZÁKUTIA NÍZKYCH TATIER

Nízke Tatry poskytujú okrem množstva príležitostí na objavovanie prírodných krás a turistických chodníkov aj miesta, ktoré ponúkajú kultúrny či historicky hodnotný zážitok. Horehronie, Liptov a okolie Čertovice sú popretkávané banskými štôlňami, jaskyňami a turistickými atrakciami, ktoré sú citlivo zasadené do prostredia a stojí za to objaviť ich. Každý deň strávený v tomto regióne tak dokáže byť jedinečný a plný zážitkov.

NEPOZNANÉ ZÁKUTIA NÍZKYCH TATIER

BYSTRIANSKA KVAPĽOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa sa nachádza 20 km od Chaty pod sedlom Čertovica v dedinke Bystrá, kúsok od Brezna, tesne pred Mýtom pod Ďumbierom. Je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Prvýkrát do nej jaskyniari vstúpili v roku 1926, no sprístupnená verejnosti bola až v roku 1968. Jaskyňa má dĺžku 3 531 m, pričom sprístupnených verejnosti je 545 metrov. Je vhodná aj pre imobilných návštevníkov, keďže tu nájdete len 20 ľahko zdolateľných schodov. Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 565 m len asi 120 m od parkoviska. Je charakteristická predovšetkým úzkymi a vysokými chodbami, napriek tomu tu nájdete aj krásne siene s kvapľovou výzdobou, ako sú Sieň baldachýnov či Zrútený dóm. Nachádza sa v nej priepasť Peklo, hlboká až 56 metrov, a spoločnosť vám bude robiť početné zastúpenie viacerých druhov netopierov.
www.ssj.sk/sk/jaskyna/3-bystrianska-jaskyna

BYSTRIANSKA KVAPĽOVÁ JASKYŇA

ZLATÁ BANSKÁ ŠTÔLŇA – SALVATOR

Banskú štôlňu na ťažbu zlata sprístupnili verejnosti nadšenci občianskeho združenia Salvator v dedinke Vyšná Boca v roku 2018. Tvorí len časť niekdajšieho rozsiahleho systému banských chodieb, ktorý mal až štyri poschodia a štyri nezávislé vchody. Banské dielo razila v 16. a 18. storočí ťažiarska spoločnosť Salwatoris gold bergwerk v správe Kráľovskej banskej komory. Ťažilo sa zlato, striebro a meď. Tamojšie bane podľa niektorých zdrojov produkovali ročne až 60 kilogramov zlata.
Čítaj viac ...


banskespolkynaslovensku.webnode.sk/obcianske-zdruzenie-salvator-vysna-boca/

ZLATÁ BANSKÁ ŠTÔLŇA – SALVATOR